Comment by [deleted] on 21/10/2018 at 17:36 UTC

3 upvotes, 1 direct replies (showing 1)

View submission: I’ve been bamboozled

View parent comment

As a consumer you can never forget this. When you’re at a store never compare prices directly, always look for the price per ounce.

I handle all the shopping for my SO, and deceptive packaging is everywhere. That “cheap” toilet paper? It may cost a third less, but it half the squares. That chip bag is only a third of the way full. Those off brand ginger beers are being sold in 8oz bottles, made to look like 12oz... etc.

Protect your wallet and be wary when you shop.

Replies

Comment by paolog at 21/10/2018 at 17:42 UTC

2 upvotes, 0 direct replies

This.

In the UK, it's price per kilogram.

So as not to scare customers, some products have the price per 100 grams (= 1/10 of a kilo). So those blueberries that look like they have the reasonable unit price of £1.40 are actually £14 a kilo (about $8.25 a lb).