Stari strežnik, HP Proliant MicroServer mi je [pred časom odpovedal](/streznik/streznik-ne-dela.md). No, te dni so se stvari začele premikati. Nabavil sem nov napajalnik, v upanju, da je odpovedal le ta, in da so vse ostale komponente nedotaknjene. Imel sem prav.
Nov napajalnik je prišel v petek, in sem ga še isti dan zmontiral v škatlo. Najbolj sem se namučil z odklapljanjem molex konektorjev, ki so štirje – za vsak disk po en. No, ko je to šlo, sem odvil vijake na zadnji stranici in stari napajalnik izvlekel iz ohišja. Vstavil sem novega, priključil konektorje in preizkusil strežnik kar brez diskov. Prižgal se je povsem normalno. Zgledalo je obetavno, tako da sem nadaljeval s sestavljanjem preostalih komponent. Ko sem jih sestavil, sem strežnik vrnil na njegovo mesto ob televiziji. In ga priključil na električno napajanje. In ga zagnal.
Zbudil se je. Vse deluje. Strežnik se je spet pokazal v omrežju. Lahko sem dostopal do shranjenih datotek, lahko sem spet pogledal vsebino spletnih strani … Fun.
Sledila je posodobitev operacijskega sistema. To je bilo malo težje. Sistem, ki sem ga uporabljal, je bil OmniOS Bloody. Ta sistem je ne ravno stabilen – v smislu, da se hitro spreminja in da včasih starejše verzije niso povsem podprte. In to se je izkazalo za problem. Nadgradnja na najnovejšo verzijo ni delovala. Verjetno bi lahko kako posodobil Perl … ampak …
Preklopil sem na OmniOS Stable. Na stabilno različico. Zamenjal sem publisherja paketov in sprožil avtomatsko nadgradnjo. Po kakšnih desetih minutah je strežnik sporočil, da ima najnovejši software. Po ponovnem zagonu se je strežnik zbudil v najnovejšo stabilno verzijo OmniOS. Zmaga.
Kaj pa zdaj? Zdaj čaka nadgradnja posameznih paketov, ki sem jih s časoma sam zgradil. PHP, PSQL, Nginx … seznam se nadaljuje. Strežnik je miroval osem mesecev, to je kar precej časa.
Drugi vidik je, da sem na alternativnem strežniku, Mac Mini, zgradil drugačno okolje. Drugačno, mogoče bi lahko rekel, da boljše. Manj zunanjih odvisnosti, manj čudnih progamov. Brez PHP. In brez WordPressa. Te bloge po novem pišem v Markdownu in ne rabim skrbeti za cel kup čudnih napak, ki se dogajajo vsaki novi instalaciji WordPressa. To je zanimiv del. Mogoče bom obdržal to novo arhitekturo sistema.
No, časa bo še dovolj. Mogoče bo vse, kar je potrebno, samo prenesti vse nove kontejnerje (zone) na stari strežnik. Upam, da mi to nekako uspe v naslednjih tednih in da sčasoma Mac Mini ugasnem.