Že pred časom sem odkril Wordgrinder. Gre za konzolni urejevalnik besedil. Nekakšen Word za konzolo. Kdor se še vsaj približno spomni programov kot so Wordstar ali WordPerfect za DOS, ve o čem govorim.
Wordgrinder deluje v konzoli Unixu podobnih sistemov in Windowsa. Napisan je v C in skriptnem jeziku Lua, za vmesnik pa uporablja knjižnico Curses. Podpira kodni nabor UTF-8, tako da brez težav prebavi tudi naše posebne znake. Besedilo zna shraniti v različnih formatih. Osnova je lastni format programa, ki deluje kot nekakšna knjižnica ali zbirka dokumentov. Sicer pa zna dokumente izvoziti v kar nekaj formatih: HTML, ODT, Markdown, navadno tekst, Latex in Troff.
Na zaslonu se ob zagonu pojavita dve črti, ki označujeta začetek in konec datoteke. Ker je dokument prazen, sta zelo blizu vsaka sebi. Na dnu nas pričaka še vrstica stanja, ki nam prikazuje koliko besed smo zapisali in še nekaj podrobnosti o statusu.
Do menija dostopamo s tipko Esc. Po meniju se pomikamo s smernimi tipkami, izbiro pa potrdimo s tipko Enter.
Ni motečih faktorjev. Zaslon je praktično prazen. Meni je skrit dokler ga ne rabimo in ga prikličemo. Ni orodnih vrstic s številnimi gumbi. Ni morja slogov v katerih se uporabnik izgubi in predvsem izgubi svoj čas. Čas, ki bi ga bilo bolje nameniti pisanju. Odsotnost motečih elementov je prava spodbuda za pisanje. Seveda Wordgrinder ne bi bil urejevalnik besedila, če bi ne poznal vsaj osnovnih slogov besedila. Jih pozna. Pozna naslove in podnaslove, krepko, poševno in podčrtano besedilo, tukaj pa se počasi zaključi. To je vse kar v resnici rabimo. S tem se da naredi skoraj vse.
Odsotnost dodatnih funkcij je na prvi pogled problematična. Navajeni smo uporabljati moderne pisarniške programe. Ko pa se zavemo, da uporabljamo le relativno omejen nabor funkcionalnosti, nas ta skopost več ne preseneča. V bistvu deluje kar malo sproščujoče.
Res dobra stvar je, da program deluje v konzoli. Urejevalnikov besedil, ki delujejo v okenskem načinu je ogromno. Word, Writer, AbiWord, WordPerfect … teh programov je veliko. V konzoli jih niti ni. Časi, ko so velike programske hiše proizvajale programe za Unix konzole, so nepreklicno mimo. Nekoč davno tega so bili na voljo MS Word, WordPerfect, Wordstar in mogoče še kakšen. Danes jih praktično ni. Z izjemo Wordgrinderja.
Zares slabih stvari ni veliko. V resnici je program dokaj drugačen, tako da ga je težko primerjati z drugimi programi. Prav tako bi bilo nepošteno primerjati ga s programi izpred dvajsetih, tridesetih let, ko so bili konzolni urejevalniki besedil “mainstream”.
V resnici pogrešam le malo več možnosti nastavitev. Mogoče bi bile dobrodošle nastavitve tipkovnice, da bi bilo mogoče vsaj nekatere funkcije uporabiti brez uporabe menija. Na primer izbira besedila, označevanje s krepko in podobno. Zanimivo bi bilo imeti možnost uporabiti tipkovnične bližnjice kot jih je poznal program Wordstar. Sumim, da je vsaj del teh želja mogoče uresničiti s kakšno skripto v skriptnem jeziku Lua, vendar se bo treba nekoliko poglobiti v delovanje programa. In jezika. Lue niti ne poznam prav veliko.
Za začetek naj povem, da na domačem strežniku, kjer uporabljam ta program, teče OmniOS. Gre za distribucijo Illumosa. To je sistem, ki je naslednik OpenIndiane, vsi pa sodijo v družino sistemov, ki izvirajo iz Solarisa. Solaris … Wordgrinder za Solaris ni na voljo v predpripravljeni obliki, ki bi jo namestil iz upravljalnika paketov.
Za začetek je bilo treba usposobiti sistem za izgradnjo. Wordgrinder uporablja sistem Ninja. Tako je bilo treba za začetek prevesti in namestiti Ninja. Ko je to uspelo je bilo treba pripraviti tudi paket Ncursesw. Pri tem je treba paziti, da vklopimo podporo za wide character (UTF-8). Z vsemi temi predpogoji, je bilo mogoče zgraditi tudi Wordgrinder. Kljub vsemu je bilo treba tudi nekaj ročnih popravkov datoteke Makefile.
Gradnja tega programa je bila kar zabavna. Ni trajalo dolgo, ampak … če bi se spomnil vseh trikov, ki sem se jih naučil že zadnjič, bi mi to olajšalo delo tokrat. Mogoče bi moral nekam zapisati navodila.
Wordgrinder je zanimiv majhen program, majhen urejevalnik besedil. Ni ravno konkurenca Wordu, je pa dovolj uporaben, da v njem nastane tudi kakšno bolj resno besedilo. Ne bo nadomestil Worda. razen na konzoli. Tukaj je v bistvu edina opcija.
Wordgrinder je zanimivo alternativno orodje. Če želimo pisanje brez motečih faktorjev, zna biti zelo uporaben. In še: ta članek je napisan v Wordgrinderju.