💾 Archived View for dalnopis.desudoli.cz › gemlog_2020 › uvod.gmi captured on 2024-05-12 at 15:16:12. Gemini links have been rewritten to link to archived content

View Raw

More Information

⬅️ Previous capture (2023-01-29)

-=-=-=-=-=-=-

Úvod

Když jsem přestal být webovým kmánem a stal jsem se pánem vlastního webu desudoli.cz, začal jsem experimentovat s tím, jak zveřejnit texty, které jsem už měl napsané a které jsem se chystal psát. Proto tento web prošel nejrůznějšími změnami, ale nakonec jsem se rozhodl, že všechny moje texty půjdou sem. Jedná se o práce za posledních několik let, ale datovány jsou od zveřejnění na desudoli.cz, tedy od 28. 9. 2020.

https://desudoli.cz

https://desudoli.cz

Témata, která mne zajímají jsou: konzervatismus a křesťanství, technologie, chlapská filozofie, šerm a historie atd. Není to úplně pozitivní psaní, neboť živě vnímám, jak se do našeho světa vkrádá temnota. Snažím se tento proces pochopit a tím na něj vrhnout trochu světla.

Být pánem vlastního webu pro mě znamená, že všechno zde vzniká mojí vlastní rukou a s pomocí svobodného softwaru. Pouze server mám pronajatý.

Kristaps Dzonsons napsal sblg(1), malý program na generování jednoduchého blogu. Už jsem ho kdysi používal. Protože mám rád malé a jednoduché věci a protože jsem už nějakou dobu uvažoval o zavedení skutečných aktualit na desudoli.cz a protože koronavirus mi dal trochu času věnovat se svým koníčkům, zrodil se tento blog.

https://kristaps.bsd.lv/sblg/

https://www.desudoli.cz

Technicky funguje sblg(1) tak, že se text napsaný v XHTML natáhne do připravených XML předloh (templates). Je též možné psát v jazyce markdown, což je o dost jednodušší. K tomu je ovšem zapotřebí další SW z Kristapsovy dílny, a sice lowdown(1). Lowdown(1) konvertuje markdown do XHTML a ten je následně zpracován pomocí sblg(1). To je postup, který používám.

https://desudoli.cz/posts/pripad-markdown.html

https://kristaps.bsd.lv/lowdown/

Aby práce byla ještě snažší, je možné využít program make(1). Je třeba definovat konfigurační soubor zvaný makefile, do kterého se připíše název každého nového blogpostu, a celý proces spustit pomocí příkazu „make“. Generování HTML souborů a jejich export na server probíhá automaticky. Výsledkem je pár HTML souborů. Žádné PHP, žádná databáze, čistě textové soubory.

https://man.openbsd.org/make.1

Proč „dálnopis“? Dálnopis neboli telex je příkladem dnes již zastaralé, ale svého času jednoduché, robustní a spolehlivé technologie. Doba takovým příliš nepřeje. Dálnopis používala ČTK pro přenos zpráv pro zpravodajství.

Dálnopis T100