💾 Archived View for uplink.si › articles › 2018-10-15_000-pinebook-64.gmi captured on 2023-03-20 at 17:50:39. Gemini links have been rewritten to link to archived content
⬅️ Previous capture (2022-04-28)
-=-=-=-=-=-=-
Pred časom sem kupil ta lepi beli računalnik. Stal je 100 dolarjev, torej poceni. Preden je s Kitajske, kjer ga proizvajajo, prišel v Slovenijo, je njegova cena zaradi poštnine, davkov in carin narasla na nekaj čez 130 evrov. Kar precej, ampak vse skupaj še vedno sprejemljivo.
Pinebook je računalnik, ki temelji na Pine 64. To je mini računalnik, podoben Raspberry Pi. Kupiti je mogoče tudi ploščico, ta prenosnik pa je v bistvu samo komplet – ploščica, ohišje, napajalnik, baterija in zaslon.
Računalnik ima vgrajen zaslon velikosti 14″, kamero, tipkovnico, sledilno ploščico, baterijo, ki zdrži kar nekaj ur normalne uporabe, ima čitalec MicroSD kartic, priključek za MiniHDMI, dva vhoda USB in luknjo za slušalke. Nad tipkovnico sta še dva mikrofona in tri statusne lučke (vklop, caps lock in num lock).
Plastika. Ni slabo, na otip prav prijetno. Dokaj fleksibilno, skoraj se malo preveč zvija. Ampak ne toliko, da bi bilo moteče. Vse ohišje je snežno bele barve, brez ene same oznake na zunanjosti. Ko odpremo pokrov prenosnika, nas znotraj pozdravi črn zaslon (ko je izklopljen), črna tipkovnica in črna sledilna ploščica. Nad zaslonom zeva črna luknja skozi katero gleda leča kamere. Občutek je takšen, StarWars Storm Trooperski. Pod zaslonom je edini napis “Pinebook”, ki nam pove, za kateri prenosnik sploh gre.
Milo rečeno zanič. Žal, računalnik mi je zelo všeč, lepo belo ohišje, črna tipkovnica in sledilna ploščica, odličen zaslon, ampak tipkovnica je zanič. Naj bom malo bolj natančen – tipkovnica ni natančna. Presledek deluje samo, če ga zadeneš pod pravim kotom, če so poravnane zvezde v obliki borovca in če je ura 3.27. V vsakem drugem primeru preslednica zataji.
Razporeditev tipk. Za kak drug jezik, recimo angleščino, je verjetno razporeditev tipk povsem v redu. Za slovenščino ni ravno optimalna. Črka “ž” se ne nahaja na svojem običajnem mestu, pač pa v spodnji vrstici, takoj za preslednico in desnim Alt. To mesto je res neobičajno, tipka se ponavadi nahaja dve vrstici višje … ampak na to se še lahko nekako navadim. Besede, ki vsebujejo “ž” so vseeno redke. Razen če ti je ime Matjaž.
Zaslon je pri vsem skupaj je najbolj presenetljiv. Resni slab. Velik je 14″, resolucija pa znaša 1366×768 pik pri 63Hz. Nič posebnega za takšen prenosnik, ampak pri tej ceni, res ni slab.
Prenosnik temelji na matični plošči Pine64. Na njej je procesor Quad-Core ARM Cortex A53. Štirijedrni 64-bitni procesor in dva gigabajta delovnega pomnilnika poskrbita, da zadeva deluje. Ne deluje hitro, niti ravno tekoče pod kakšno hudo obremenitvijo, ampak to niti ni namen tega računalnika. Pine64 je ploščica za igranje in z njo so naredili prenosnik. Še nekaj časa ne bo nadomestil MacBook Air, ki trenutno počiva na mizi. Cena se nekje mora poznati.
Za kaj je torej ta prenosnik uporaben? Za pisanje tekstov kot je ta. Za delo v konzoli. Za pošiljanje e-pošte, lahko brskanje po spletu, mogoče za poslušanje glasbe. Zatakne se pri videu, zatakne se pri kakšnih večjih Youtube posnetkih … Včasih se zatakne tudi pri brskanju po spletu – Firefox je vse prej kot optimalna izbira, Chromium deluje veliko boljše.
Operacijski sistem je Linux. Ubuntu 16.04 Xenial je trenutna različica. Posodobitve prihajajo občasno, vsekakor ne tako pogosto, kot pri mainstream Ubuntu … Nameščanje običajnih programov je enostavno, preko sistema apt. Nadgradnje jedra sistema pa ima Pinebook svoje. Vsebuje skripto, ki opravi, kar je treba, da se prenese nova verzija zagonske kode (bootrom) in jedra. Namizje je Mate. Kdor je kdaj v preteklosti uporabljal Gnome, mu bo to namizje dobro znano. Seveda pa je to Linux, kar pomeni, da je kakšno drugo namizje samo nekaj ukazov v konzoli stran.
Ta prenosnik ni ravno namenjen temu, da nadomesti običajni računalnik, to ne bo nikoli glavni računalnik, na katerem bi delal stvari, ki jih je treba narediti nujno, hitro, … To je bolj igrača. Lep je, kakšno stvar se tudi da narediti, na primer kaj spisati. Lahek je, lahko ga vzamem s sabo kamorkoli. Tipkovnica ni ravno dobra. Dolgo pisanje bi bilo kar mučenje, ker preslednica nedeluje preveč dobro. Če upoštevamo njegove omejitve in ceno (ki je res nizka), je lahko zanimiv razervni laptop, laptop, ki ga puščamo v pisarni, v avtu … ker nikoli ne veš kdaj pride prav en laptop, ki lahko vsaj pošlje en mail.
Pinebook 64 je poceni laptop, ki temelji na ARM 64 bitnem procesorju. Zgleda lepo, belo ohišje in črna tipkovnica. Zaslon ni slab, tipkovnica pač. Nekatere tipke niso dovolj odzivne, nekatere so na “čudnem” mestu. Ni slab za eksperimentiranje, zaresno delo pa … ja, ne bo nadomestil “resnih” laptopov.