💾 Archived View for nuclear.discrust.pl › gemi › gemlog › micro › micro-editor.gmi captured on 2022-04-29 at 11:22:35. Gemini links have been rewritten to link to archived content
⬅️ Previous capture (2021-12-03)
-=-=-=-=-=-=-
[01/04/2021]
[micro - tekst tego posta + okno pomocy]
o micro słyszałem wcześniej, niemniej jednak nie miałem okazji, aby wypróbować ten konsolowy edytor tekstu. wreszcie, mniej więcej tydzień temu, postanowiłem zainstalować i przetestować tą CLI apkę...
znacie zapewne to uczucie, gdy nowa aplikacja, z którą się zaznajamiacie spełnia wasze oczekiwania, niejako krok po kroku, jakbyście odhaczali z listy kolejne punkty, zapisując z zadowoleniem: "checked". tak właśnie miałem z micro - po pierwszym odpaleniu, wraz ze sprawdzaniem kolejnych funkcjonalności moja gęba tylko się uśmiechała, a micro stał się moim ulubionym, podstawowym edytorem tekstu.
po odpaleniu micro pojawia się pusta strona z "1" w lewym górnym rogu, zatem już wiemy, że wiersze w tym edytorze są domyślnie numerowane. po wciśnięciu Alt+g otrzymujemy podstawowe komendy, typu: zapisz, zamknij, cofnij, znajdź, kasuj linię, nowa zakłądka itd. pod skrótem Ctrl+g natomiast wyskakuje (jak z quake-like terminala, od dołu) obszerna lista pomocy, która na początku użytkowania micro jest mega-przydatna!
przy pisaniu i edytowaniu tekstów do tej mojej gemini-kapsuły bardzo przydatną funkcją są tryby hsplit / vsplit; dzielę ekran wedle potrzeb, dopisując ewentualne dowiązania do poszczególnych plików, mając je wszystkie w jednej chwili przed oczyma.
dzięki systemowi bajecznie prostych w instalacji i użytkowaniu pluginów nasz edytor tekstu staje się jeszcze bardziej funkcjonalny, jak na aplikację CLI (ja np. korzystam z pomocnego sprawdzania pisowni), ktoś na Mastodonie trafnie stwierdził, że micro jest doskonałym wypełnieniem luki między prostym edytorem nano, a klawiszologią potężnych kombajnów, jakimi są vim, czy emacs. i to jest bardzo adekwatna opinia. tak właśnie jest.
micro posiada cały szereg funkcjonalności na poziomie takich GUI aplikacji, jak Gedit, czy Mousepad, jednak wszystko w konsoli, co dla nas - terminalowych pojebów jest najważniejsze ;) edytor posiada wsparcie myszy, bardzo intuicyjną obsługę, kilkanaście shortcutów do zapamiętania (większość, notabene, to skróty powszechnie występujące w innych CLI-apkach, więc nie przeciążamy mózgu kolejnymi...), kolorystyczne themesy (+ doskonałe wsparcie dla kolorowania składni). już po kilkunastu minutach zdecydowałem, że np. dla edycji tekstów w protokole Gemini, micro będzie moim ulubionym edytorem tekstu.
zachęcam do wypróbowania micro! wiele z was zakocha się w tym naprawdę ciekawym edytorze - brawa dla twórców!