💾 Archived View for nuclear.discrust.pl › gemi › gemlog › tox › tox.gmi captured on 2022-03-01 at 15:04:24. Gemini links have been rewritten to link to archived content
-=-=-=-=-=-=-
[18/01/2022]
parę lat temu mignęła mi gdzieś przed oczyma nazwa "tox". jednak jako entuzjasta protokołu XMPP od czasów zamierzchłych, nie przywiązywałem zbytniej uwagi temu protokołowi. nigdy nie miałem z nim do czynienia w praktyce... postanowiłem jednak bliżej przyjrzeć się, z czym to się je...
na stronie projektu tox możemy przeczytać:
Tox began a few years ago, in the wake of Edward Snowden's leaks regarding NSA spying activity. The idea was to create an instant messaging application that ran without requiring the use of central servers. The system would be distributed, peer-to-peer, and end-to-end encrypted, with no way to disable any of the encryption features; at the same time, the application would be easily usable by the layperson with no practical knowledge of cryptography or distributed systems. During the Summer of 2013 a small group of developers from all around the globe formed and began working on a library implementing the Tox protocol. The library provides all of the messaging and encryption facilities, and is completely decoupled from any user-interface; for an end-user to make use of Tox, they need a Tox client. Fast-forward a few years to today, and there exist several independent Tox client projects, and the original Tox core library implementation continues to improve. Tox (both core library and clients) has thousands of users, hundreds of contributors, and the project shows no sign of slowing down.
tox jest protokołem peer-to-peer, z domyślnym szyfrowaniem wiadomości, pozbawionym serwerów (jak w przypadku XMPP). umożliwia to szyfrowany transfer wiadomości prywatnych, plików, rozmowy audio i video. dynamika działania klientów tox jest niczego sobie i powiem szczerze, że jest to poważna konkurencja dla XMPP.
sam testowałem trzy klienty tox: qTox (cross-platform GUI klient bazujący na Qt), toxic (CLI tox klient na linuxa/BSD) oraz aTox (klient na androida) i wszystkie doskonale spełniają swoją funkcję. od wersji 0.7.0 aTox wspiera połączenia audio, więc jest wszystko czego potrzebuję... inne mobilne klienty, to Antox, czy Protox.
oczywiście i tox i XMPP mają - mówiąc za klasykiem - swoje plusy dodatnie i plusy ujemne. jeśli komuś zależy na szybkim i bezpiecznym połączeniu bez konieczności zapisów historii rozmowy (zarówno indywidualnej, jak i grupowej - ten wariant również jest możliwy w protokole tox), to tox bazujący na p2p jest idealny! (przy czym wiele klientów toxa obsługuje zapisywanie historii rozmów). przy okazji można wymienić się plikami - o ile w niektórych przypadkach w XMPP wysyłanie plików/obrazów szwankuje lub jest niemożliwe, o tyle w protokole tox wszystko śmiga zajebiście dobrze.
qTox - GUI klient protokołu tox bazujący na Qt [1]
qTox - GUI klient protokołu tox bazujący na Qt [2]
toxic - klient CLI protokołu tox
zakładając jedno konto tox (bez podawania jakichkolwiek swoich danych, numerów tel., emaili etc.), możemy je potem importować do pliku nasz_profil.tox, dzięki czemu logujemuy się później na dowlonym kliencie. jest to o tyle wygodne, że nasz ID składa się z 76 znaków...
podsumowując - będę śledził rozwój protokołu i nade wszystko - jego mobilnych klientów, bo póki co w tej materii posucha :/ aTox spełnia swoją funkcję jako komunikator tekstowy i maszynka file sharing. przydałyby się jeszcze rozmowy audio/video i będzie bajka! kto wie, czy wtedy nie będę używał częściej toxa...
zachęcam do odwiedzenia strony tox! znajdziecie tam wszystkie podstawowe informacje o protokole, o klientach, wiki, FAQ, namiary na listę mailingową:
w sieci IRC Libera.Chat znajdziecie kanały samego protokołu jak i klientów: #tox, #qtox, #atox, utox
wypróbujcie sami tox-a i napiszcie mi, jakie są wasze wrażenia - czekam na XMPP i na IRCu (mój adres XMPP jak i mój kanał IRC znajdziecie w zakładce "kontakt" na głównej stronie kapsuły).