💾 Archived View for uplink.si › articles › 2018-10-13_000-wordgrinder.gmi captured on 2022-01-08 at 13:41:55. Gemini links have been rewritten to link to archived content

View Raw

More Information

➡️ Next capture (2022-04-28)

-=-=-=-=-=-=-

Wordgrinder

To je prvi članek na temo urejevalnikov besedil. Wordgrinder je verjetno najbolj napreden urejevalnik besedil v konzoli. Deluje v okolju Windows in Linux. Ta članek pišem na Linux verziji, ki je po delovanju v bistvu identična verziji za Windows, ki sem jo preizkušal prej.

Žal je ta računalnik za pisanje nekoliko neprimeren. Tipkovnica je namreč vse prej kot natančna. Še največ težav predstavlja preslednica, ki zataji približno vsakič drugič, prav tako pa je na nerodno mesto postavljena tipka “ž”. Skriva se namreč v spodnji vrstici, takoj za presledkom in desno tipko Alt. Sicer se roka kaj kmalu navadi na točno določeno mesto na preslednici, na katero je treba zadeti, da se presledek prikaže na zaslonu, vendar je še vseeno malo nerodno. Drugi – prav tako s tipkovnico povezan problem je to, da občasno – beri pogosto – podvoji pritisk tipke. Natančnost – ta tipkovnica je nima.

Wordgrinder. Ni slab program. za pisanje besedil – člankov, dokumentov – in podobnega, je super. Veliko boljši od kakšnih običajnih urejevalnikov golega besedila. Ta namreč pozna prelom vrstice, zna osnovno oblikovati besedilo in zna šteti besede ter odstavke.

Osnove so tukaj, ampak na konzoli smo kdaj v preteklosti že imeli dobre pisarniške programe, tudi tekstovne urejevalnike. Ni treba iti daleč, mogoče dvajset let nazaj. Na misel pridejo WordPerfect, Wordstar, DisplayWrite, MS Word in podobni. Ti programi so omogočali vse, kar je za delo z besedili potrebno – od oblikovanja besedila, avtomatskih kazal in tabel, vstavljanja grafik, tiskanja in pretvarjanja med različnimi formati naprej. Wordgrinder je v vseh pogledih omejen. Ponuja omejeno izbiro pisav, slogov pisave in tukaj se skoraj že Konča. Še najbolj omembe vredna je funkcija izvoza besedila v različne formate.

Cilj Wordgrinderja je, da bi postal urejevalnik teksta za prvi draft. Urejevalnik, ki se ne vtika v delo. ki odstrani vse moteče elemente iz pisanja. To mu kar dobro uspeva.

Pri pisanju nas velikokrat zmotijo posamezne funkcionalnosti različnih običajnih urejevalnikov besedil. Oblika, slogi, naslovi, barve, … Milijon funkcij, ki so vse na razpolago med samim pisanjem. Pa jih rabimo? Pogosto jih. Ko pišemo kratek dopis, je besedilo hitro spisano, po tem je treba urediti še obliko. Ali pa začnemo z obliko, ko smo z njo zadovoljni, dodamo še besedilo. Kakorkoli že, urejanja oblike pogosto ne potrebujemo, ko pišemo daljši sestavek. Sestavek, ki ga bo pregledal še urednik, popravljal lektor, ki ga bo dvakrat obrnil oblikovalec, ki ga bomo krajšali, popravljali, dopolnjevali, urejali, rezali, lepili, premetavali, … Oblika ni pomembna. Pomembna je vsebina. Mogoče še kakšen poudarek. Po tem pa se konča. In za take primere je Wordgrinder več kot primeren.

Kako opravi svoje delo? Hitro in neboleče. No, hitrost tipkanja je odvisna od pisca. Ni prav veliko urejevalnikov besedil, ki bi imeli težavo z mojo hitrostjo tipkanja, to ni bila težava niti v urejevalnikih, ki so tekli na desetkrat počasnejših strojih in dvajset let starejših programih. V tem delu torej ni težav. Če je za naše delo dovolj osnovno urejanje (krepko, poševno, podčrtano), tudi z naborom funkcij ni težav. Seveda pa je predpogoj za vse to, da nam je všeč delo v konzoli.

Na voljo je še nekaj osnovnih preddefiniranih slogov odstavkov, kot so naslovi, zamaknjeni odstavki in običajno besedilo. Načeloma vse, kar se običajno potrebuje, ampak nič več kot to, kar se običajno potrebuje.

Moje menenje

Wordgrinder hitro postaja moj najljubši urejevalnik besedila. Ta članek pišem v njem predvsem, da preizkusim čim več njegovih sposobnosti. Teh ni veliko. Žal Wordgrinder še ne bo kmalu nadomestil Worda ali Writea za pisanje običajnih dokumentov. Ampak ima nek svoj čar. Čar, ki ga nismo zares doživeli, že od kar smo šli z DOSovskih urejevalnikov besedila na Windowsove. Tipkanje besedila v konzoli je nekaj posebnega.

Odločil sem se, da bom poskusil čim več člankov v prihodnosti napisati v tem programu. To torej ni zadnjič, da sem ga uporabil.

Kaj manjka

Manjka veliko funkcij. Za začetek, velika začetnica. Povedi se začnejo z veliko začetnico, končajo pa s piko. Načeloma je to relativno preprosto programsko ugotoviti in avtomatizirati upoštevanje velike začetnice. No, Wordgrinder tega ne zna. Znali so to že programi kot je WordPerfect za DOS, tako da ta funkcionalnost ni nezaslišana.

Manjka risanje tabel. Tabele se lahko riše z ASCII znaki. To so posebni znaki v računalniški pisavi, katerih namen je prav risanje različnih tabel, okvirjev in podobnih stvari. Spet gre za eno stvar, ki sMo jo brez težav delali že pred dvajset leti. Wordgrindertega še ne zna.

Tiskanje. Wordgrinder ne zna tiskati. Na različnih platformah, na katerih deluje ta program, je tiskanje urejeno drugače. Unix tiskanje, ki deluje na Mac in Linux računalnikih, je povsem drugačno od tiskanja na Windows platformi. Da ne omenjamo še kakšne bolj eksotične, na kateri bi Wordgrinder tudi lahko teoretično deloval.

Tabulator. Enostavno ne dela. Včasih bi bilo smiselno kakšen kos teksta malo zamakniti, da se doseže učinek … lep primer bi bil citat iz kakšnega drugega članka, kjer z zamikom poudarimo, da gre za navedek. Tabulator ne deluje.

Kaj deluje

Deluje izvoz vsebine v različne formate. ODT, HTML, Markdown, tekst, Latex, troff. Vsaj nekateri od teh formatov so namenjeni tiskanju. S tem se vsaj delno odpravi pomanjkljivost v smislu nemožnosti tiskanja, ki sem jo omenil zgoraj. Delujejo slogi. Tistih nekaj, ki so definirani. Delujejo osnovne funkcije kot so izreži, prilepi, kopiraj, izbriši… Vsekakor deluje tudi razveljavljanje in ponovno uveljavljanje ukazov. Zna tudi iskati in zamenjati besedilo, vgrajeno pa je tudi preverjanje za tipkarske napake. Žal vsaj privzeto ne podpira slovenskega jezika, če sploh podpira katerega. Po vsej verjetnosti je treba namestiti vsaj kakšen slovar, ki ga še nisem uspel.

Program zna dokumente zložiti v sete. s tem je malo olajšano delo z daljšimi besedili, saj lahko posamezna poglavja – datoteke – zložimo v celoto – set.

Deluje tudi namestitev iz sistemskega repozitorija. Wordgrinder je na voljo v Ubuntu repozitorijih, tako da je namestitev res enostavna. Za Windows je na voljo prenos namestitvenega programa. Za ostale platforme je na voljo izvorna koda, ki omogoča izgradnjo programa. Poskusil sem narediti program za Solaris, pa to žal ni šlo. Nimam dovolj potrpljenja, da bi se naučil uporabljati še en nov sistem za gradnjo programov. Wordgrinder za ta namen uporablja Ninja build system, ki je nekako povsem drugačen od običajno uporabljanih automake sistemov. Škoda. Na srečo zgleda, da program ni sestavljen iz veliko sestavnih datotek. Verjetno bi lahko ročno pripravil Makefile, ki bi omogočal enostavno gradnjo programa.

Vgrajena je Lua. Skriptni jezik, ki je relativno priljubljen v zadnjem času, relativno enostaven za učenje in uporabo. To dejstvo kaže, da bi morda nekatere zgoraj opisane pomanjkljivosti lahko odpravili brez prevelikih posegov v sam program, lahko bi manjkajoče funkcionalnosti napisali v Lua skriptu. Za zdaj še nisem začutil želje, da bi se tega lotil, mogoče pa kdaj v prihodnosti.

TL;DR

Wordgrinder je zanimiv konzolni urejevalnik besedila. Ima nekaj najbolj osnovnih funkcij, ki omogočajo enostavno urejanje teksta, osnovne sloge in uporabna orodja. Nima tiskanja, ima pa izvoz v različne formate, tudi takšne, ki so namenjeni tiskanju. Gre za zanimiv program, ki ga je enostavno namestiti. Manjka mu veliko funkcionalnosti, na katere smo navajeni, vendar je to morda tudi njegova prednost. V vsakem primeru, se verjetno da primanjkljaj nadoknaditi tudi z programiranjem v skriptnem jeziku Lua. Vredno preizkusa.

📓Articles

🏡Home