Poros finansai

https://www.reddit.com/r/lithuania/comments/1igitk7/poros_finansai/

created by empirinis on 03/02/2025 at 06:23 UTC

20 upvotes, 52 top-level comments (showing 25)

Kaip dėliojate poros/šeimos finansus? Koks variantas yra sąžiningas abiejų narių atžvilgiu, kai vieno nario pajamos yra didesnės už kito, tarkim 1.5-2x skirtumas? Arba kai abu uždirba vienodai. Bendras išlaidas dalintis 50/50? Didesnę dalį dengia daugiau uždirbantis? Dedama viskas į bendrą krūvą, nesvarbu kas kiek uždirba ir absoliučiai visos išlaidos bendru sutarimu valdomos? Ar atsiskaičiuojate dali pajamų tik savo asmeninėms reikmės? Ar dar kaip kitaip darote?

Comments

Comment by nine-lions at 03/02/2025 at 06:40 UTC

70 upvotes, 1 direct replies

Kadangi uždirbu daugiau, tai išlaidas esam pasidalinę 80/20. Manau, kad reikia žiūrėti į pajamų santykį, tai normalu, kad daugiau uždirbantis daugiau ir dengia išlaidų.

Comment by arbalath at 03/02/2025 at 07:11 UTC

22 upvotes, 3 direct replies

Čia labai individualiai turbūt ir nuo žmogaus priklauso ir nuo bendro sutarimo.

Mes radom kad mum geriausiai veikia tokia sistema - abu atlyginimus į bendrą katilą, ir iš tos sumos kas mėnesį "išsimokam" po vienodą dydį sau neatsiskaitomų pajamų, kurios skirtos tik asmeniniams poreikiams (hobiai ir pan). O visi reikalingi dalykai, mokesčiai, maistas ir t.t. mokami iš bendro katilo.

Comment by abejoju at 03/02/2025 at 07:05 UTC

12 upvotes, 0 direct replies

Į vieną sąskaitą nepervedinėjam, bet kadangi oficialiai susituokę, tai taip ar taip realiai pinigai bendri. Daugiau uždirbančio sąskaita dengia visus periodinius mokėjimus, ilgalaikį taupymą/investavimą ir mažesnę dalį bendrų einamųjų išlaidų. Mažiau uždirbančio sąskaita dengia daugumą einamųjų išlaidų (tiesiog dažniau rūpinasi kasdieniai pirkiniais) ir dalį taupymo. Brangių hobių neturim, tai tos asmeninės reikmės kaip ir nesudaro esminės biudžeto dalies.

Comment by Bildozeris at 03/02/2025 at 06:26 UTC

28 upvotes, 0 direct replies

Aš paskolą ir mokesčius. Likusius atidedami. Ir poto būnu alfonsas

Comment by This-Stock-2474 at 03/02/2025 at 06:34 UTC

49 upvotes, 3 direct replies

Viskas bendrai krūvoje. Nėra mano ar tavo pinigai.

Comment by Eastern_Interest_908 at 03/02/2025 at 06:43 UTC

16 upvotes, 0 direct replies

Mes tai labai paprastai zmona sumoka dali paskolos, o paskui jau daugiau maziau as viska. Aisku ten jei koki fast food ar siaip i parde uzbega is savu tada. Manau svarbu zmogui turet savo pinigu tai tiesiog viska i bendra katila det irgi biski nesamone.

Comment by Mistake_Mister at 03/02/2025 at 08:12 UTC

14 upvotes, 1 direct replies

Manau, kad labai priklauso, ar tai jau seima, ar tik pora.

Kol esi poroj, kad ir gyvenat atskirai, bet kuria diena galit vienas kitam paskyt - sudie ir jusu niekas nebesaisto apart buto nuomos tikriausia.

Jei esat seima - t.y. susituoke arba turit vaiku kartu, jau visiskai kitas etapas. Nebera tavo ir mano, yra musu. O jau tada ir finansai tampa musu.

Mes su antra puse, nors ir uzdirbu 3x jos algos, viska darom kartu t.y. pinigai metami i bendra katila, ir uz juos perkama viskas t.y. nuo sauskelniu vaikui iki mano dviracio ar jos rankinuko. Kas yra nice su katilu(aisku, jei yra tarpusavio supratimas) tai, kad pries pirkdamas kazka rimtesnio tu pasitari su antra puse, o tai leidzia apsvarstyti ar JUMS reikia to del x,y,z priezasciu.

P.S. Dave Ramsey siaip turi gera posaki, kad jei neesat seimoj - tai yra tavo ir mano, jei esat seimoj - yra musu. Cia manau labai gera tasiykle.

Comment by AdSuspicious1766 at 03/02/2025 at 08:17 UTC

6 upvotes, 1 direct replies

Mes nesusituokę, uždirbam +/- tiek pat. Visas pagrindines išlaidas dalinamės 50/50 - paskola, mokesčiai, kelionės. Turim revoliute joint account, abu pervedam ten pinigų po lygiai ir naudojam abu šiaip visur, kavinėse, parduotuvėje ir panašiai. Visa kita kas lieka kiekvienas daro ką nori su savo pinigais.  Šitas manau veikia mums dėl to,kad vienodai uždirbam, tada abu turim tiek pat pinigų savo hobiams ar investicijom ir niekas nėra nuskriaustas.

Comment by reanim8ed at 03/02/2025 at 08:25 UTC*

16 upvotes, 1 direct replies

Klasikinis variantas, kur abiejų algos tiesiog sumetamos į bendrą katilą, mano galva nėra labai optimalus, nes jis dažnu atveju programuoja dažnesnius nesutarimus apie tai, kaip pinigai leidžiami pomėgiams. Kiekvienas turi savo norų, aistrų ir nori kartais save palepinti. Gerai jei antra pusė visais atvejais supratinga ir pritaria. Bet būna kai pomėgis antros pusės per daug nežavi. Ir tai yra visiškai normalu - tai kad esat kartu, dar nereiškia, kad turit būti vienodi. Bet kai biudžetas tik bendras ir asmeninių lėšų nelieka - dažnas ne pirmo būtinumo pirkinys (ypač jei brangesnis), tampa derybų ir dėlto dažnai kylančių nusivylimų klausimu.

Pvz, kaip jai gali būti nesuprantamas noras, kai nori nupirkti kokią mandresnę detalę į auto ar tarkim esi gameris ir nori atsinaujinti GPU, taip tau pačiam gali būti nesuvokiama kodėl ji nori tokio brangaus rankinuko ar naujų batų, kai spintoje guli 5 dar puikios ir nesunešiotos poros, ar kodėl jai kas 2 savaites reikia gelinio lakavimo, kai visvien niekur neišeina. Ar tarkim nori nusipirkti kokį geresnį viskio ar konjako butelį, kad turėtum kuo pavaišinti svečius, o antroji pusė negeria.

O būna, jog labai išsiskiria ir finanzinė disciplina ir požiūris į pinigus apskritai. Pvz vyras uždirba daug, finansiškai išprusęs, taupus, beveik nieko sau neperka, nemažą dalį algos nori investuoti ir didinti ilgalaikį turtą, o moteris nekantri. Mato, kad pinigų yra - vadinasi reikia juos ir leisti. Pradeda zysti apie tai, kad varom kas porą mėn kur šilta, į overpriced viešbučius, nes gi tu uždirbi, gali sau tai leisti, kam čia tiek daug kišti į tas investicijas, "reikia gyventi čia ir dabar". Vėlgi - išskiria požiūriai ir tai gali kelti dažnus konfliktus. Visgi požiūris į pinigus ir išlaidas būna dažnoka ir skyrybų priežastimi.

Tikrai nenorėčiau kiekvieną kartą "dėrėtis", teisintis ar turėti ginčus dėl kiekvieno savo pirkinio ar tikrai verta ir gauti leidimą pirkti. Esu individualistiškas ir be įsipareigojimų man taipogi svarbi ir veiksmų laisvė. Pvz aš sau perku dalykus retai, bet kai jau perku - tai dažnai būna gan brangūs pirkiniai. Puikiai žinau, kad yra ekonomiškesnių, paprastesnių alternatyvų ir renkuosi ilgai, bet mano pasirinkimas nebūtinai yra labiausiai apsimokantis ar racionaliausias. Jei įtraukčiau SO - ji dažniausiai tik patvirtintų, kad neapsimoka ir sakytų pažiūrėti kažką paprastesnio. Tačiau įdėjau daug darbo į savo darbines kompetencijas, daug atsiduodu darbui ir uždirbu tiek, jog galiu leisti save kartais "apdovanoti" pirkdamas geriausias trokštamų dalykų versijas, net jei jos ir kainuoja ženkliai brangiau. Dėlto, jog galiu, nes jų noriu ir labiausiai vertinu kokybę. Tai pagal tokį klasikinį scenarijų - man tektų kaskart eiti prašytis "palaiminimo", įtikinėti kodėl man reikia būtent to, kodėl neužtenka 3x pigesnio varianto. Tai elementariai vargina ir galiausiai arba pradedi nusileisti, "įžeminti" ir paprastinti savo ambicijas ir norus ir ne overspendini dalykams, kurie tau kelia susižavėjimą, na arba eini bbd keliu, darai vistiek kaip nori, bet keli erzulį savo antrai pusei, jog švaistaisi.

Turiu gerą pvz - mano geriausias draugas. Jau gan ilgai pasvajoja nusipirkti PS5, bei kolonėles prie tv, nes garsas kaip iš kibiro. Tačiau žmoną bando įkalbėti jau 5m. Ji nusistačiusi prieš ir nemano, kad šeimos finansus verta tam leisti, nors pinigų turi užtektinai. Tiesiog pagal ją - visada yra svarbesnių pirkinių, jai asmeniškai to nereikia ir čia yra "tiesiog jo kvaili žaisliukai, panorės ir praeis". Na tai ir gyvena jis taip, jog atrodo alga tikrai gera, tačiau realiai negali nieko sau asmeniškai nusipirkti, žmona neleidžia su pretekstu, jog tai nesilygiuoja su "šeimos poreikiais". Su laiku motyvacija stengtis ir siekti daugiau pas jį mažėja, nes visvien didesnės algos jis net nepajaus. Man iš šalies žiūrint tai atrodo gan neteisinga ir šiektiek jo gaila, atrodo užspaustas ir po padu.

Pats algų susimetimas iš savęs nėra blogai, bet minusas ir tampa tos atskirties nebuvimas, kam ir kiek leisti yra okay. Čia požiūriai anksčiau ar vėliau visgi turi polinkį susikirsti. Manau, tikrai labai svarbu kiekvienam turėti kažkokią, kad ir nedidelę dalį savo rezervuoto asmeninio biudžeto, kuris būtų "fuck-you money", kuriuos gali išleisti neįpareigotai, be pasiteisinimų ir nebūtinai visada tik "stategiškai ir apgalvotai". Ne visais gyvenimo atvejais reikia būti vien tik atsakingu. Where's the fun in that? Kartais gali prasidžiuginti tiesiog impulsyviu pirkiniu, skirtu tau.

Susimetimas kaikuriems veikia ir pasiteisina, kai abu yra "inline", žiūri į tai protingai, su pagarba, turi panašų supratimą ir tuos pačius tikslus. Deja, pilna pavyzdžių, kai praktikoje nevisada būna idealus variantas ir dėlto kivirčų ta tema galiausiai iškyla pas dažną šeimą, kai kažką labai nori, o antra pusė nurašo, kaip tiesiog nesąmonę.

---

Mums labiausiai priimtinas toks pragmatiškas modelis: pasiimat keletos mėnesių banko išrašus ir nusistatot savo vidutines sąnaudas. Prisidedat prie jų kokius +15-20% extra atvejams. Taip gaunat "bazę" kiek reikia jūsų minimaliems poreikiams, pragyvenimui. Jei turit paskolą/lizingą ar didesnių tikslų, pvz taupot pradiniam įnašui, remontui, mašinai ar pan - tai irgi prisipliusuojat.

Na ir kadangi algos jūsų skiriasi, tiesiog išsiskaičiuojat procentinį dydį, kurį nuskaičius nuo abiejų susidaro reikalinga suma. Vedat kiekvienas tą procentą į bendrą sąskaitą, prie kurios pririštos 2 kortelės ir abu turit prieigą. Šią bendrą sąskaitą naudojat visoms pagrindinėms namų ūkio reikmėms - komunalai, nuoma, maistas, buities prekės, degalai.

Mūsų požiūriu, taip gaunasi labiausiai fair - vyrai gan dažnai uždirba daugiau ir nesvarbu ar 2x ar 5x daugiau - jo pervedama suma tiesiog tiek pat ir bus didesnė. Jei antra pusė uždirba minimumą, tai ir tereikės vesti po nedaug, o ne kaip su 50/50 išlaidų paskirstymu, kai mažiau uždirbančiam gal likti tiesiog per mažai, kas yra gan nesąžininga. Abiem tai vienodo "svorio" indėlis nuo uždarbio, net jai faktinės sumos € ir skiriasi. Rezultate vistiek sukuriat bendrą katilą, kurio užteka namams, tik šį kartą jis labiau fokusuotas, turi konkrečią paskirtį ir jokiems pašaliniams dalykams neleidžiamas. Na ir jame nėra sumesta viskas iki paskutinio cento, o kiekvieną mėnesį dalis lieka ir sau.

Kiekvieną mėnesį, prieš pervedant % nuo algos - praėjusio mėnesio likutį iš bendros persivedat į papildomą sąskaitą, kuri bus rezerviniai pinigai atsargai. Tipiškai, jei neturėjot kažkokių anomalijų, tai tie extra ~15% kuriuos prisidėjot ir turėtų būti likę. Tais atvejais kai atsiranda nenumatytos išlaidos - pvz prisireikia kviestis santechniką, naudojat lėšas iš jos. Su laiku ten prikapsės ir didesnė suma. Nusimatykit limitą, ką rezervuojat kaip "juodos dienos pagalvę", kuris turėtų būti bent kelių jūsų mėn išlaidų dydžio ir žemiau tos ribos stenkitės neišleisti. O kai prisikaupia virš - galima jau skirti atsinaujinti kokį susidėvėjusį buities prietaisą, remontams ir pan. Jeigu matot, jog poreikiai auga, prekės brangsta, infliacija ir pan ir į biudžetą nebeįtelpat - procentus galit šiektiek pastumti, na arba peržiūrėti savo išlaidas ar tikrai optimaliai naudojat. O kai algos augs, procentus paliekat tuos pačius, žemyn jau nebeleidžiat. Tokiu atveju darant karjeras liks vis didesnis perteklius ir santaupos augs vis greičiau.

Na o likę pinigai, kurie lieka po pavedimo į bendrą sąskaitą - tai jau tavo asmeniniam naudojimui ir darai su jais ką nori. Gali dalį taupyti, žaisti su crypto, pirkti įvairius žaisliukus ar ištaškyti ant visokių wolt ar pramogų, jei tik tau taip norisi. Į antros pusės finansus už bendrosios sąskaitos ribų - nesikiši ir nepriekaištauji. Tai to žmogaus sąžiningai uždirbti, privatūs pinigai ir tegul daro su jais ką tik širdis geidžia. Jūsų bendrų šeimos tikslų jie nebeliečia. Man asmeniškai, sveikam balansui ir kad nesijausčiau per daug suspaustas ir suvaržytas, turi likti bent porą šimtų per mėn tokių "nerūpestingų pinigų". O tada jau tavo reikalas ar pvz pataupysi juos keletą mėn ir nusipirksi sau Garminą, Apple Watch ar Dysoną, eisi į SPA masažus ar tiesiog prataškysi su draugais.

Comment by Ohrder at 03/02/2025 at 06:39 UTC

25 upvotes, 1 direct replies

Algų skirtumas 4x. Atsidedam abu po 50% šeimai (maistas, mokesčiai, lizingai, santaupos, investavimas ir t.t.). Mano akimis taip sąžiningiausia, nes kol vienas karjerą darėsi, kitam vaikus reikėjo 4 metus prižiūrėt kol darželio amžių pasiekė.

Comment by el_hooleh at 03/02/2025 at 07:41 UTC

6 upvotes, 0 direct replies

Viską dalinamės beveik 50/50. Didesni pirkiniai perkami pagal poreikius. Bet jei matome būtinybę pirkti kažką kartu, tai irgi per pusę. Kadangi draugė moka už butą, tai aš jai pervedu pinigus, dažniausia daugiau nei reikia. Tai jie lieka del emergency fund.

Comment by HerkusBelt at 03/02/2025 at 08:27 UTC

8 upvotes, 0 direct replies

Einamos išlaidos kaip: maistas, namų rakandai, komunaliniai - 50/50.

Visos kitos išlaidos pagal save. Kaip tvarkomės su skirtingais pajamų dydžiais? Jei antrai pusei trūksta - ar kažko neleidžia sau, nes per brangu - padovanoju/nuperku.

Comment by QuadQuaQ at 03/02/2025 at 11:18 UTC

4 upvotes, 1 direct replies

Paskaciau OP komentarus. Isvada: OP arba idiotas, arba trolina.

Comment by Andrew49378 at 03/02/2025 at 12:54 UTC*

3 upvotes, 0 direct replies

Apskritai jei pajamu skirtumas didziulis, kai po komunaliniu ir maisto islaidu, gyvenant ekonomiskai, bet ne skurdziai - maziau uzdirbantis lieka basas, o daugiau uzdirbanciam lieka apsciai, kazin ar santykiai isvis paeis ilgu laikotarpiu.

Bet jei maziausiai uzdirbancio pajamos vidutines, ir realiai po islaidu dar lieka pinigu, tai manau visai logiskas toks variantas:

Jei abu sutaria ka valgys, ir tai tiesiog paprastas maistas is maximos ir lidlo, tai manau labai normalu abiem moketi per puse uz ji. O jei vat norisi kazko ekstra brangaus, tai jo daugiau uzdirbantis gali sumoketi daugiau ar visa suma, ir taip palepinti kita puse, kuri nors ir galetu tam skirti pinigu, bet turbut tai nebutu prioritetas. Tas pats ir su busto nuoma pvz, nuomojantis adekvatu ekonomini busta, ne prabangu, nesuprantu velgi kodel turetu buti mokesciai / nuoma ne per puse. Manau taip lygiausia.

O vat jeigu daugiau uzdirbantis ima noreti prabangesnio busto, pastoviai restoranuose valgyti ir t.t, tada logiska kad jis tures moketi didesne dali uz tuos dalykus, nes jie maziau uzdirbanciam jau pereina is "basic" dalyku uz kuriuos moketu bet kuriuo atveju - ar butu vienas ar dviese, i labiau dalykus kurie jau yra "nice to have", bet pagal savo pajamas jis galbut noretu ju isvengti, noredamas daugiau sutaupyti.

Tai finale abi puses turi savo atskirus finansus, ir uz visus basic bet ne "nice to have" dalykus moka per puse. Ir po to kiekvienas su savo likusiais pinigais daro ka nori.

O jei net ekonominiam variante vienas vos isgyvena, o kitas uz viska moka, nes daugiau uzdirba tai turi moket, nezinau ar tai labai sveiki santykiai finansine prasme. Is to gali kilti ivairiu nuoskaudu, reikalavimu ir kitokiu nesamoniu.

Comment by Ok_Albatross7923 at 03/02/2025 at 07:58 UTC

3 upvotes, 0 direct replies

V=alga1+alga2

Alga1/V yra dalis, kuria sumoka nuo bendru islaidu asmuo ir atvirksciai

Comment by Just_Statistician556 at 03/02/2025 at 07:59 UTC

3 upvotes, 0 direct replies

Viskas daugmaž per pusę nors uždirbu ir daugiau, bet užtat visokios kelionės jau gaunasi grynai iš manęs.

Comment by STAKIIT at 03/02/2025 at 08:40 UTC

3 upvotes, 0 direct replies

Esam pora, planuojam tuoktis tai jos pinigus dedam taupyti, mano pinigus ant mokesciu maisto ir menesio gale kas lieka irgi dedu taupyt.

Comment by Ciakis_Lee at 03/02/2025 at 07:04 UTC

9 upvotes, 0 direct replies

Sutuoktiniai, atkyginimų santykis 1,5.

Viskas bendra! Kitaip ir būt negali. Jei būtų kažkokių abejonių, būtume ne sutuoktiniai. Kadangi pasižadėjome vienas kitam, kas mano, tas jos ir atvirkščiai.

Comment by Content-Tune2132 at 03/02/2025 at 11:04 UTC

2 upvotes, 0 direct replies

Nors algų skirtumas yra, bet viskas po bendra priežiūra. Neturim jokios bendros sąskaitos, tiesiog viską apsitarę valdom kartu. Būna ir mėnesių kai iš savo sąskaitos nei euro neišleidi, bet viską skaičiuojam bendrai. Jei kažkuriam reikia kažko brangesnio, apsitariam ar galim bendrai sau tai leisti. Ir taip praktiškai nuo pat pradžių.

Comment by Flimsy_Blood_7857 at 03/02/2025 at 13:43 UTC

2 upvotes, 0 direct replies

Per pusę procentaliai. Uždirba A 2k B 1K. Bendrai 3k. Išlaidos 1.5k A palieka 66% B palieka 34% Bendros išlaidos 1.5k - A palieka 1k, B palieka 500

Variantas A 2.5k, B 1.5k Bendrai 4k Išlaidos 2k A palieka 62.5% B palieka 37.5% Benddros išlaidos 2k - A palieka 1250, B 750.

Comment by Vodkius at 03/02/2025 at 13:51 UTC

2 upvotes, 0 direct replies

100/0. Nes dbr toks etapas.

Comment by lygudu at 03/02/2025 at 19:14 UTC

1 upvotes, 0 direct replies

Jeigu darysime prielaidą, kad poroje mažiau dirbantis atlieka daugiau namų ruošos, o daugiau stresuojantis darbe paskui mažesnę dalį streso ir planavimo neša namie, ir kad abiems rezultate lieka vienodas laisvo laiko kiekis.. - tada sąžiningas pinigų dalinimasis toks, kad abiems liktų po tiek pat atliekamų asmeninių pinigų. Su prieš tai aprašytom prielaidom, jeigu vienas uždirba 4000, o kitas 1000, o fiksuotos išlaidos 2500, tai daugiau uždirbantis apmoka visas 2500 išlaidas, ir dar duoda kitam 250, kad abiems liktų po 1250 asmeninių. Jeigu pradinės sąlygos kitokios (pvz., vienas aria o kitas čilina) tada ir sąžiningas rezultatas kitoks.

Comment by Haunting_Audience822 at 03/02/2025 at 08:03 UTC

6 upvotes, 1 direct replies

Gera tema, nes musu atveju mergina uzdirba 3x daugiau nei as, bet nori, jog uz viska as mokeciau nes as vyras ir as su tuo nesutinku, kad ir uzdirbciau 3x daugiau uz ja. In total man toks vyru poziuris, jog va ji moteris, tai as uz ja viska mokesiu o ji tegul dziaugiasi gyvenimu, man atrodo keistas. Vyrai, nepulkit, nestumiu ant jusu, kurie taip daro, all good, gerbiu jus, cia tik diskusija, bet mano paziuriu, po tokiu moteru lepinimu, jos ispizdeja ir po to atsiranda tos taxioru kalbos, kaip va, mylejau, viska pirkau, atidaviau, ant ranku nesiojau, o in the end of the day ji tepe slides ir paliko plika basa. Prisiziurima instagramu oj kaip cia vyras turi mane kaip karaliene nesioti ant ranku ir tt nes kitu vyrai taip daro. 21 amzius, gi visos moterys nori lygiu teisiu, lygiu darbu ir atlyginimu, o va kai ateina gyvenimas ir buitis tai uzsiklijuoja etikete ant kaktos - as moteris, todel neprivalau uz nieka moketi, lepinti vyra, o tik vyras turi taip daryti. Mano akim tai bullshit. Kad valgyt padaro tai cia dabar reikia visom i sikna ilysti ir pildyti norus? O jeigu valgyt patys pasidarom, kas tada? Mano poziuriu turi butu balansas pagal abieju galimybes, o ne 90/10

Comment by OmRaimundas at 03/02/2025 at 06:32 UTC

7 upvotes, 3 direct replies

Moters pinigai yra motors nuosavybė, vyro pinigai yra šeimos pinigai :)

Comment by a-slippin-jimmy at 03/02/2025 at 07:26 UTC

3 upvotes, 1 direct replies

Busto paskola tai visada per puse, na o didesne dalis kitu einamu islaidu, ar siaip didesni pirkiniai - daugiau uzdirbantis daugiau ir sumoka.

Turet bendrus finansus? Tai cia panasiai, kaip turet viena fb accounta zmonai su vyru :D